Dropshipping to słowo, które ostatnio często możemy słyszeć zarówno z ust początkujących, jak i doświadczonych przedsiębiorców. Ten model prowadzenia sprzedaży internetowej sprawia, że właściciel firmy może zapomnieć o problemach dotyczących magazynowania oraz wysyłki towaru. Jak zacząć przygodę z dropshippingiem i jakie są zalety tej formy działalności?
Na czym polega dropshipping?
Dropshipping to model logistyczny, który w znacznym stopniu ułatwia prowadzenie sprzedaży internetowej. Nawiązując tego typu współpracę z hurtownią, nie musisz martwić się o powierzchnię magazynową, zalegającym towarem czy formą wysyłki zamówień. Hurtownia zajmuje się wysyłką towaru prosto do Twojego klienta. Dropshipping znacznie obniża też koszty początkowe związane z inwestowaniem w towary. W ten sposób możesz założyć firmę zajmującą się sprzedażą internetową i na początek zainwestować zaledwie kilka tysięcy.
Dropshipping w 3 krokach:
- Klient kupuje w Twoim sklepie internetowym produkt.
- Zamówienie zostaje przekazane do hurtowni.
- Hurtownia pakuje zamówienie i wysyła na wskazany adres, prosto do klienta.
Taki model prowadzenia sprzedaży przez Internet sprawia, że pracownicy sklepu obsługują sprzedaż tylko za pomocą komputera i mogą pracować z dowolnego miejsca na świecie.
Zalety dropshippingu
Zakładasz firmę z niskim kapitałem
Myślisz o założeniu własnego biznesu polegającego na sprzedaży internetowej, ale nie posiadasz znacznego kapitału na start? Dropshipping sprawia, że nie musisz kupować towaru za kilkaset tysięcy i wynajmować drogiej przestrzeni magazynowej. Na początek potrzebujesz zaledwie kilku tysięcy złotych, które umożliwią założenie sklepu internetowego oraz przeprowadzenie paru akcji marketingowych.
Nie martwisz się wynajęciem magazynu i szukaniem pracowników
Wynajęcie przestrzeni magazynowej to niezwykle kosztowny ruch. Jednak prócz samego pomieszczenia potrzebujesz jeszcze regałów, odpowiedniego sprzętu logistycznego, produktów do pakowania paczek oraz, co najważniejsze, pracowników, którzy będą odpowiedzialni za przyjęcie i segregację towaru oraz pakowanie i wydawanie paczek kurierom. Dzięki dropshippingowi możesz pominąć sprawy związane z magazynowaniem i zapomnieć o wielkich kosztach.
Twój sklep może wyróżniać się szerokim asortymentem bez konieczności posiadania ogromnej powierzchni magazynowej
Ogromne magazyny dystrybutorów zawierają tysiące produktów, które mogą znaleźć się w sprzedaży w Twoim sklepie internetowym. Szeroki asortyment to duży wybór, który przyciąga klientów szukających produktów w Internecie.
Nie musisz negocjować z firmami kurierskimi
Na polskim rynku istnieje wiele firm kurierskich, które posługują się kilkoma cennikami. Czasami trudno odnaleźć się w ofertach i wybrać najlepszą opcją dla swojej firmy. Jeśli chcesz zaoferować swoim klientom możliwość wysyłki kurierem, tradycyjną pocztą czy też za pomocą paczkomatu, to hurtownia zajmująca się sprzedażą w formie dropshippingu z pewnością spełni wszystkie Twoje oczekiwania w tym zakresie.
Mniejszy zespół i mniej spraw na głowie
Korzystając z dropshippingu, możesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą i obniżyć koszty związane z zatrudnianiem pracowników. Jeżeli zdecydujesz się jednak na dodatkową pomoc w wypełnianiu obowiązków, to firma opierająca się na modelu dropshippingu nie musi zatrudniać zespołu odpowiedzialnego za magazyn i wysyłkę. Wystarczy ktoś, kto zajmie się obsługą sklepu internetowego oraz działaniami marketingowymi.
Do pracy wystarczy Ci tylko komputer
Do prowadzenia sklepu internetowego w modelu dropshippingu potrzebujesz tylko komputera. Nie musisz wynajmować biura oraz magazynu czy też kupować drogich sprzętów. To znacznie ogranicza wydatki związane z prowadzeniem działalności.
Możesz pracować z każdego miejsca na ziemi
Skoro cała praca odbywa się za pomocą komputera, to znaczy, że możesz pracować z centrum Warszawy, wsi położonej w malowniczych Bieszczadach, plaży w Sopocie czy też z katamaranu zacumowanego na wybrzeżu Majorki.
Czy dropshipping jest legalny?
Prowadzenie sprzedaży internetowej w oparciu o model dropshippungu jest w pełni legalne. Musisz pamiętać tylko o stworzeniu regulaminu sklepu internetowego, zadbać o RODO oraz politykę prywatności. Jeśli mówimy o kwestiach prawnych, zwróć uwagę na umowę zawieraną z hurtownią. Powinien znaleźć się w niej określony czas wysyłki produktów do klienta czy też reakcja na reklamację. Dodatkowo przeczytaj umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych.
Jak założyć sklep dropshipping?
Jeżeli decyzja o założeniu sklepu internetowego, który będzie opierał się o model logistyczny dropshippingu, została podjęta, to czas wybrać odpowiedni zakres produktów, które mają znaleźć się w ofercie Twojego sklepu i podpisać umowę z hurtownią. Następie przejdź do budowania sklepu za pomocą danej platformy oferującej gotowe rozwiązania. Możesz też zatrudnić specjalistów, którzy stworzą autorską platformę, jednak pamiętaj, że łączy się to z dużym kosztem.
Sklep działa. Co dalej? Czas pomóc klientom znaleźć Twoją stronę. Zaangażuj się w działania marketingowe obejmujące media społecznościowe, SEO czy też reklamy w wyszukiwarce internetowej. Możesz też zdecydować się na sprzedaż na platformach marketplace typu Allegro czy Empik.
Dropshipping bez działalności gospodarczej
Rozpoczęcie sprzedaży w Internecie w modelu dropshipping nie musi łączyć się z założeniem działalności gospodarczej. W 2018 roku został wprowadzony przepis, który pozwala na comiesięczne rozliczanie sprzedaży na warunkach działalności nierejestrowanej. Warunkiem jest nieprzekroczenie 50% minimalnego wynagrodzenia brutto na dany rok. W 2022 roku to równowartość 1505 zł.
Jeśli nie masz pewności, czy Twój sklep internetowy na początku będzie przynosił stały dochód, to warto rozważyć zdecydowanie się na dropshipping bez firmy. Działalność gospodarczą możesz założyć w każdej chwili.